Wiadomości
Agnieszka Waszkiewicz
11 listopada 2024Narodowe Święto Niepodległości w Chełmnie [ZDJĘCIA]
W świąteczne poniedziałkowe południe tłumnie zgromadziliśmy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Chełmnie, by wspólnie uczcić 106. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Potem, w świątecznych nastrojach przeszliśmy w barwnym pochodzie na rynek. Były zajęcia dla dzieci, muzyka i poczęstunek.
Chłód nie wystraszył mieszkańców Chełmna. W poniedziałek 11 listopada tłumnie zgromadzili się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach uczestniczyło mnóstwo dzieci o młodzieży. Były liczne delegacje z chełmińskich szkół i przedszkoli. Dzięki muzyce w wykonaniu Orkiestry Dętej ChDK oraz wojskowej oprawie, było dumnie i uroczyście. Zgromadzeni wysłuchali Apelu Poległych oraz przemówień włodarzy.
CZYTAJ: Razem dla Niepodległej na rynku w Chełmnie [ZDJĘCIA, WYNIKI BIEGU]
Święto Niepodległości w Chełmnie. Wolność to największy przywilej, który został nam dany
Wolność to największy przywilej, który został nam dany, dzięki któremu możemy się co roku spotkać w tym miejscu 11 listopada w dniu Święta Niepodległości. Ten symboliczny moment w przestrzeni publicznej Chełmna przy Grobie Nieznanego żołnierza skłania nas do refleksji nad historią naszego kraju i bohaterskimi sylwetkami ludzi, którzy walczyli o wolność Polski, budowali jej suwerenność i swoimi charakterami umacniali wartość pracy dla Ojczyzny – mówił starosta Zdzisław Gamański. - Szczególnie dziękuję tym rodzicom i dziadkom, którzy na dzisiejszą lekcję wychowania obywatelskiego przyszli ze swoimi dziećmi i wnukami. Życzę Państwu radosnego świętowania 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niech żyje Polska - podkreślił szef powiatu.
11 listopada w Chełmnie. Niech będzie symbolem przyszłej Polski
O tym, że 11 listopada jest symbolem zwycięstwa po 123 latach niewoli, przypominał burmistrz Chełmna. - Dzień 11 listopada niech będzie symbolem przyszłej Polski, tej Polski, która zajmie takie miejsce w Europie, jakie z jej ponad tysiącletniej historii, z jej bohaterskiej walki w wieku XIX i XX się należy, na które uczciwie zasłużyła – mówił Mariusz Kędzierski.
CZYTAJ: Wspomnienie straconych na Barbarce [ZDJĘCIA]
Uroczyste i radosne świętowanie w sercu Chełmna
Zgodnie z wieloletnią tradycją, każdego roku 11 listopada następuje przekazanie darów dla Muzeum Ziemi Chełmińskiej, które fundują instytucje lub lokalni mecenasi. Tym razem placówka wzbogaciła się o dwie fotografie – Adolfa Wacha z lat 80. XIX w. oraz domu przy ul. Toruńskiej 15 z początku XX w., ofiarowanych przez Dominika Wasilkowskiego. O nowych eksponatach opowiadali podczas uroczystości Adam Jendryczka, dyrektor muzeum oraz prowadząca uroczystość Anna Soborska-Zielińska.
Po części oficjalnej barwny korowód z wojskiem i orkiestrą na czele, przeszedł na rynek. W sercu miasta można było posłuchać koncertu w wykonaniu orkiestry, posilić się grochówką i słodkościami. Zajęcia i animacje dla najmłodszych przygotował Chełmiński Dom Kultury.
Narodowe Święto Niepodległości w Chełmnie/ Fot. Pitrex
Narodowe Święto Niepodległości w Chełmnie/ Fot. Pitrex
Narodowe Święto Niepodległości w Chełmnie/ Fot. Pitrex